Mszyca – mały owad a duży problem – naturalne sposoby walki z tym szkodnikiem!

Mszyce to małe owady, które wbrew pozorom potrafią siać duże spustoszenie w ogrodzie. Tylko szybka interwencja może uratować rośliny i pozwoli zapobiec rozprzestrzenianiu się tego szkodnika. Jak zatem skutecznie walczyć z tym nieproszonym gościem,  by jednocześnie nie szkodzić środowisku? Przedstawiamy sprawdzone sposoby!

Na samym początku warto spróbować oczyścić roślinę ręcznie lub za pomocą wody, jeśli to nie pomoże i z jaj wyklują się nowe osobniki, należy sięgnąć po sposoby opisane poniżej, w ostateczności skorzystać z preparatów chemicznych.

Zwalczanie octem

Jednym z ekologicznych sposobów walki z mszycami są opryski z octu. Wystarczy przygotować miksturę z wody i octu w stosunku 1:10, dodatkowo można dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń, by środek dobrze przyległ do liści. Następnie wystarczy spryskać rośliny.

Wywar z czosnku

Mszyce nie przepadają za zapachem niektórych warzyw, dlatego warto wypróbować wywar z czosnku. Wystarczy zalać wyciśnięty czosnek (200 g) 10 litrami wody i pozostawić na około dobę. Następnie dobrze spryskać nim rośliny.

Oprysk z szarego mydła

W letniej wodzie rozpuszczamy szare mydło i za pomocą spryskiwacza opryskujemy zaatakowane rośliny.

Jeśli chcemy zapobiec pojawianiu się mszyc w ogrodzie, warto na grządkach lub rabatach sadzić np. lawendę lub mięte, w ten sposób na przyszłość ochronimy rośliny przed tymi szkodnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *