W dzisiejszym wpisie przedstawiamy rośliny idealne na żywopłot. Rosną szybko i bujnie, przez co w krótkim czasie stworzą w ogrodzie intymny klimat. Wśród nich znajdziemy miedzy innymi popularną tuję, pęcherznicę czy ligustr. Podpowiemy także jak zadbać o nie, by cieszyły oko przez wiele lat. Zapraszamy do lektury.
- Tuja, żywotnik – jedna z najbardziej znanych roślin żywopłotowych, popularności dodaje jej fakt, że świetnie znosi cięcie i jest mrozoodporna. Nie ma dużych wymagań, ale najlepiej będzie rosła w żyznym i wilgotnym podłożu. Doskonale sprawdzi się jako zielony element ogrodu, a także tło dla innych roślin. Jeśli chcemy, żeby nasze tuje szybko się zagęściły, warto je regularnie przycinać, najlepiej w okresie wiosennym.
- Ligustr pospolity – to roślina często spotykana w przestrzeniach miejskich, nie ma specjalnych wymagań glebowych. Poza przycinaniem nie potrzebuje innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli chcemy, żeby nasz ligustr zawsze był burzą liści, warto przycinać go od małej sadzonki, dzięki temu będzie bardziej bujny.
- Pęcherznica kalinolistna – to roślina niewymagająca i prosta w uprawie. Rośnie bardzo szybko i bujnie. Na przełomie czerwca i lipca pojawiają się kwiaty, które pięknie zdobią krzew. Występuje między innymi w odcieniach purpury i soczystej zieleni.

- Krzewuszka cudowna – istnieje wiele odmian tego krzewu, występują niższe okazy, jak i te dorastające do kilku metrów. Liście mogą mieć kolor purpurowy, zielony i żółty. Także kwiaty występują w białym, różowym i purpurowym odcieniu. Jest rośliną niezbyt wymagającą, jednak najlepiej rośnie na jasnym i żyznym stanowisku. Potrzebuje regularnego cięcia, by cieszyć pięknym wyglądem.

- Bukszpan wieczniezielony – doskonale znosi cięcie, dlatego doskonale sprawdza się w roli rośliny żywopłotowej. Stosowany jest również na obwódki i do formowania określonych kształtów. Nie jest wymagający, dobrze znosi słońce i cień.
- Berberysy – krzewy o barwnych liściach, które mogą być zielone, purpurowe, dwukolorowe, złociste itd. Roślina idealna do sadzenia pojedynczo, ale również jako niski lub średni żywopłot.

Bibliografia:
- „Szkoła cięcia”, Alicja Grabowska, Lucyna Grabowska