Dlaczego tuja usycha i ma brązowe łuski?

Często pytacie Nas, dlaczego tuje (żywotniki) usychają od środka i mają brązowe łuski, które później opadają na ziemię? Podpowiadamy co zrobić, by tuje rosły zdrowo i bujnie i jakich błędów nie popełniać.

Choć tuje są roślinami bardzo odpornymi, to jednak potrzebują odpowiednich warunków, by zdrowo rosnąć. Po pierwsze iglaki, w tym właśnie żywotniki potrzebują podłoża o odpowiednim pH, w granicach 5,5 – 6,5 (lekko kwaśne). Najlepiej zastosować specjalistyczne podłoże do iglaków lub torf odkwaszony. Jeśli już nasz żywotnik rośnie w ziemi, warto pomyśleć o preparatach zakwaszających glebę. Dopiero, gdy odpowiednio wyregulujemy pH podłoża, możemy zastosować nawóz. Warto w sklepie ogrodniczym zapytać fachowca o preparat, na pewno doradzi najlepszy na rynku.

Pamiętajmy jednak, żeby nie stosować nawozów azotowych później niż połowa lata, ponieważ zbyt późno pobudzimy roślinę do wzrostu i tym samym pozbawimy ją ochrony przed mrozami.

Gdy tuje mają już odpowiednie warunki glebowe i są dobrze odżywione, warto wykonać wiosenne cięcie, które pobudzi roślinę do wypuszczenia nowych pędów, a tym samym zagęszczenia. Żywotniki możemy ciąć również w pierwszych tygodniach sierpnia, jednak nie później, ponieważ nowe pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

Dlaczego tuja usycha od środka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *